۲۳ مطلب در مهر ۱۳۹۴ ثبت شده است

نامه ای سرگشاده به ملت فهیم، نجیب و محروم شهرستان درگز - آغاز عملیات تونل الله و اکبر؟ یا آغاز عملیات انتخاباتی نماینده مجلس؟ الله و اعلم

نامه ای سرگشاده به ملت فهیم، نجیب و محروم شهرستان درگز - آغاز عملیات تونل الله و اکبر؟ یا آغاز عملیات انتخاباتی نماینده مجلس؟ الله و اعلم

با سلام و احترام به پیشگاه تاریخ پر آوازه و پر افتخار مردم فهیم شهرستان درگز و درود بی پایان به تمامی آزادمردان شهید این خاک.

این حقیر به خاطر مسئولیتم به عنوان رییس ستاد حامیان رییس جمهور در شهرستان درگز به برخی اطلاعات و آمار و مسئولین دسترسی دارم و گاهی سکوت را غیرقابل امکان و برخی رفتارها را توهین به شعور همشهریان عزیزم می بینم. در امتداد رسالت و حقی که بر دوش تک تک مردم این شهر در پیوستگی با دیگر همشهریان است گاهی باید گفت و دانستن را حق ملت دانست.

انسان، از دیدگاه قرآن و سنت، باید مسیر کمال را که ایمان و اخلاص و عمل صالح لازمه ی آن است بپیماید. وی، در مقابل اموال خصوصی و عمومی مسئول است و باید حقوقی را، در مراحل تولید و توزیع و مصرف، همه جا، رعایت کند. عدالت اجتماعی و توازن اقتصادی و استقلال و حداکثر کارایی، از اهداف عمده ی جامعه اسلامی است. هر فرد مسلمان، باید برای رشد و گسترش این اهداف، در حد توان خویش گام بردارد.این همه، حاصل نمی گردد مگر با ضد ارزش ها نیز مبارزه شود.لازمه تحقق این وظیفه، شناخت دیدگاه اسلام و دستورهایش در این باره، است.عصر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت امیر المؤمنین علیه السلام از برترین نمونه هایی است که در آن، اهداف اقتصاد اسلامی پیاده شد و نظام اقتصادی، به صورت سازمان یافته، در جامعه تشکیلاتی پیدا کرد.انفال و زکات و خمس و خراج و... از اموال دولت محسوب شد و حفظ آن به نفع جامعه اسلامی، بر کارگزاران حکومتی، امری ضروری شناخته شد. عهد نامه ای که حضرت علی علیه السلام در دوران خلافت خویش برای مالک اشتر تنظیم کرده، نمونه ی کامل این رفتار بخردانه ی امام مسلمین، در مقابل بیت المال و نظام اقتصادی جامعه اسلامی است. اینک که ما نیز پس از چهارده قرن، مدعی حکومت اسلامی هستیم، باید با به کار بستن احکام اسلامی، در رشد و تعالی اقتصادمان کوشا بوده و از هرگونه اسراف و تبذیر و حراج بیت المال بپرهیزیم.

امام باقر علیه السلام از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل می کند که ایشان فرمودند: پنج کس اند که من و هر پیامبر مستجاب الدعوه ای، آنان را لعنت کرده است: آن کس که در کتاب خدا، آیه ای را زیاد گرداند، و کسی که سنت و روش مرا، رها کند و کسی که قضا و قدر خدا را تکذیب کند و کسی که حرمت اهل بیت مرا که خدا واجب فرموده نگه ندارد، و کسی که اموال عمومی را، به خود منحصر سازد و [تصرف در] آن را [به نفع خود] حلال شمارد. (الکافی، ج 2، ص 293)

 

همچنان که می دانیم کمتر از شش ماه مانده تا یک بار دیگر در آستانه یک انتخاب و تصمیم بلند قرار بگیریم.

شکی نیست که انتخابات یک فرصت است... و اما فرصت از کدام نگاه و فرصت از برای کدام انگیزه؟ فرصتی تاریخ ساز برای امروزیان و فرصتی جهت وضع آینده ای بهتر برای فرزندان فردای سرزمین ما؟ و یا فرصتی برای بالا رفتن از دوش مردمان بی پناه و مظلوم و نجیب به هوس کسب ثروت ها و قدرت های بی حد و حصر وشیرین؟

شهرستان درگز به جهت صداقت و نجابت تاریخی مردمانش بارها و بارها مورد طمع انسان های خودخواه و جسوری بوده است که این شهر را پله ای برای کسب شهرت و ثروت در آرزوی خویش دیده اند.

قبلا نیز دستنوشته ای با عنوان ماه رمضان های بعد از انتخابات منتشر کردم و دیدیم که تفاوت ماه مبارک رمضان قبل از انتخابات و بعد از انتخابات را و همینطور ماه محرم های قبل و بعد انتخابات را...

تظاهر و نیرنگ و ریا از در و دیوار بعضی بالا می رود آنقدر که در مسلمانی اینان حیرت مانی و از خود پرسی چگونه است که قبل از انتخابات این جمعیت اینگونه یاد افطاری دادن ها و سینه زنی ها و زیارت های امام رضا (ع) می افتند؟ مگر چه اتفاقی افتاده که فقط در سالهای خاص، ایمان این جماعت اینگونه رخ بر نماید؟ چرا اینان سال های قبل تر از انتخابات اینقدر پولدار نبودند که افطاری ها و سینه زنی ها راه بیندازند و کاروان کاروان جماعتی به زیارت امام معصوم و مظلوم برند؟ مگر این خَیرهای محترم سال های پیش خواب بودند که به نامزدان محترم انتخابات پول های بی مانند اینگونه دهند که مردم بیچاره ما را به زیارت امام هشتم بَرند؟

اخیرا وزیر محترمی به شهرستان درگز آمد و به همراه نماینده فعلی مجلس، چرخ های زورخانه ای فراوان زدند و برگشتند. تمام در و دیوار شهر پُر شده بود از خیرمقدم ادارات به وزیر محترم و شایعه سازی که تونل مظلوم تر از امام رضای جاده کپکان دوغایی در حال کلنگ زنی و آغاز عملیات است. بماند که تمام این بنرها بدون توجه نهادهای مدیریتی و نظارتی مسئول شهرمان از بودجه بیت المال و با طرح پوسترهای تبلیغاتی نماینده محترم به در و دیوار چسبانده شده بود.

مصیبت بار تر از همه اصل ماجرا بود! مسئولین مربوطه مدعی "آغاز" عملیات اجرایی تونل الله و اکبر بودند در حالی که این جاده چند سال پیش یک بار کلنگ زنی و عملیات اجرایی اش آغاز شده بود!

کلا این اتفاق ذهن من را بسیار مشغول کرده بود و سوالات بی پاسخ فراوان در ذهنم به وجود آمده بود که در گفتنشان عجله نکردم تا همین الان صبر کردم و پرس و جو کردم اما به هیچ نتیجه منطقی و پاسخی که من را قانع کند نرسیدم چه بدتر که بر شک و نگرانی هایم افزوده هم شد.

معمولا وقتی یک پروژه عمرانی آغاز به کار می کند می بایست قبل از هرچیز بودجه مورد نظر آن به صورت دقیق در فاکتورهایی چون مقدار هر واحد – هزینه هر واحد – سال شروع – سال اتمام – میزان عملکرد بودجه در هر سال به تفکیک و کاملا مشخص و معین باشد. و در ردیف بودجه ملی استانی یا منطقه ای قرار گرفته باشد و بعد با خرج کردن پول بیت المال، افتتاحیه و کلنگ زنی و... برگذار می شود و به اصطلاح عملیات اجرایی پروژه آغاز می شود.

معمولا در کشور ما زمانی که طرحی با این عظمت و بودجه مورد نیاز قرار است تصویب شود می بایست در اعتبارات طرح های تملک دارایی سرمایه ای ملی قرار بگیرد. که این نیاز به تایید هیات وزیران و سپس نمایندگان مجلس دارند و چنانچه طرح های ملی مورد اشاره تمام تاییدیه های لازم را گرفتند تحت کتابچه ای با عنوان بودجه سالانه عرضه می شوند که اتفاقا دسترسی به آن برای عموم نیز آسان است.

حالا نگاهی که به بودجه و سرمایه های اختصاص یافته اخیر ملی و استانی و حتی شهری که می اندازیم هیچگونه مصوبه و بودجه در نظر گرفته شده ای مبنی بر بهسازی یا احداث و... جاده درگز کپکان دوغایی نمی بینیم. و معلوم نیست جناب آقای وزیر با کدام پول اختصاص یافته اعلام نمودند که عملیات اجرایی پروژه را "آغاز می کنیم" و انفجاری نیز انجام دادند.

نمایش ویدئو

و اما کمی به قبل تر که برگردیم می بینیم حدود پنج سال پیش توسط نماینده محترم قبلی و مسئولین وقت نیز همین تونل شکل کلنگ زنی شده است و همه مردم هم می دانند که آغاز کار در این تونل بسیار قبل تر از امروز در جریان بوده است. نگاهی که به اعتبارات طرح های تملک دارایی سرمایه ای ملی در سالهای قبلتر می اندازیم مشاهده می کنیم در بودجه سال 1389 طرح جاده درگز کپکان قوچان آمده است و اعتباری هم برای آن تخصیص داده شده و کلنگ زنی و مراسماتی هم به صورت معمول برگذار شده است:

عکس اعتبارات طرح های تملک دارایی سرمایه ای ملی 93

اما پس از جذب این اعتبار ملی برای درگز که توسط نماینده سابق شهرمان جناب آقای محمدعلی دلاور پیگیری شده است هیچگونه سرمایه ای برای این جاده در هیچ ردیف بودجه ای وجود ندارد.

حال چند سوال و احتمال برای ذهن من شهروند به وجود خواهد آمد:

1-    و سوال اینجاست که نماینده محترم فعلی شهرمان جناب آقای حسین محمدزاده به همراه مسئولین شهرستان و وزیر محترم راه و شهرسازی چگونه اعلام کرده اند که عملیات اجرایی تونل الله اکبر آغاز شده است؟ مگر این عملیات قبلا آغاز نشده بود؟ این یک امر کاملا آشکار است و همه مردم می دانند که در سالهای قبل معمولا کار تونل الله و اکبر شروع شده بود و رفت و آمدها و کارهایی هم انجام می شد اما بعد از نماینده شدن آقای محمدزاده و روی کار آمدن قرارگاه خاتم به دلیل طلب مالی این قرارگاه از دولت و عدم توانایی جذب اعتبار جدید توسط مسئولین و نماینده محترم فعلی این پروژه کاملا خوابیده و کار ادامه نداشت به هرحال اگر اعتبار جدیدی جذب می شد (که اعتباری هم در بودجه دیده نمی شود و هیچ توضیح رسمی و کاملی داده نشده است که پول جذب شده کجاست) نباید احیانا به جای عبارت آغاز عملیات اجرایی تونل و... از عبارت "ادامه"  عملیات اجرایی تونل یا حداقل از عبارت جذب اعتبارات جدید استفاده می شد؟

2-    سوال این است که این عملیاتی که اجرایی شده است بر اساس کدام بودجه عملیاتی شده است. به هر حال همچنان که قبلا گفته شد یک اعتبار مالی در بودجه دولت می بایست کاملا مشخص و حتی برنامه ریزی شده باشد.

3-    احتمال دارد اعتبارات در سال آینده در بودجه دولت قرار گیرد. اگر در بودجه سال آینده هم قرار است انشاالله مبلغی منظور شود (که تاریخش برای بعد از انتخابات خواهد بود) چرا الان مراسماتی را با هزینه بیت المال برای تبلیغات برگذار کرده اند؟ آیا این احتمال وجود ندارد که تا سال آینده هر اتفاقی بیفتد و خدای ناکرده این نیت (احتمالی) آقای وزیر محقق نشود؟ آیا غیر از این است که بدون مشخص شدن تکلیف بودجه نمی شود از آغاز عملیاتی سخن گفت؟ آیا نمی توان اینگونه نتیجه گرفت که بخش اعظم این تحرکات انتخاباتی و تبلیغی برای نماینده محترم مجلسی بوده که اتفاقا مسئولین دست اندر کار این امر نیز با وی همکاری کرده اند؟ کاری که قرار است بعدا پولش را بدهند چگونه آغاز شده است؟

 

4-    ممکن است وزیر محترم به همراه نماینده مجلس فقط برای مشاهده میدانی و سرکشی پروژه آمده بودند تا بودجه ای برای این طرح اختصاص بدهند که اگر اینگونه می بود هم نیازی به اعلام این جمله صریح ایشان "آغاز عملیات اجرایی پروژه تونل الله و اکبر" نبود و انجام انفجار و... معنایی نداشت؟!!! و اگر جناب وزیر و نماینده محترم مدعی آغاز عملیات اجرایی این تونل هستند نیز باید توضیح دهند بر اساس چه و با کدام بودجه این عملیات آغاز شده است؟ مگر می شود بدون اینکه پولی باشد شرکتی شروع به کار بکند؟ مزد کارگرها و حتی هزینه هیلیکوپتر وزیر محترم از کجا آمده است؟ و اگر پولی در کار نیست چرا این مراسمات و مانورهای اجتماعی و تبلیغاتی شش ماه قبل از انتخابات اتفاق افتاد؟

 

طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی جناب آقای آخوندی در اوایل شهریور ماه در مجلس شورای اسلامی کلید خورد و طبیعتا لاوی گری های این وزارتخانه برای اخذ رای اعتماد از نمایندگان مجلس آغاز شده است. همگان می دانند که کرسی قدرت چقدر شیرین است. به خصوص اگر نام و نان وزارت به کف آورده باشی و راحت بخوری. قطعا هیچ وزیری نمی خواهد از صندلی وزارتش به راحتی کنار بنشیند و در شرایط استیضاح برای کسب یک رای نماینده مجلس حاضر است بهترین امتیازها را بدهد.

اما هر امتیازی هم دست وزیر نیست که جلوی پای یک نماینده بریزد مگر وعده و وعید. وعده های که با چشم داشت اخذ رای های اعتماد گاها وزرا به برخی نمایندگان اهل معامله می دهند و در قبال راضی کردن نمایندگان مخالف امتیازاتی به نمایندگانی می دهند که با تلاش های خودشان برای وزرا رای اعتماد می گیرند. اما همچنان که گفته شد همه چیز در جیب وزیر نیست که بیرون بیاورد و در دستان نمایندگان بگذارد. امتیازی که در این شرایط یک وزیر می تواند به یک نماینده بدهد اجرای شو های تبلیغاتی متنوع و مختلفیست که برای نماینده رای آور باشد. یعنی هردو برای دیگری رای جمع کنند و وعده دیگری که می توان در این شرایط از یک وزیر گرفت اخذ قول بودجه های خاص و به تصویب رساندن آنها در آینده است. امیدواریم که این سفر وزیر محترم به شهرستان هم از وعده های از نوع تبلیغاتی نباشد اما از آنجا که طرح و پیشنهاد استیضاح وزیر راه از اوایل شهریور در مجلس شورای اسلامی در جریان بوده است و سفر وزیر به شهرستان بیست و ششم شهریور اتفاق افتاده است و استیضاح وزیر محترم نیز در اوایل مهرماه اتفاق افتاده است و نماینده محترم درگز نیز به عنوان عضو کمیسیون عمران (که کمیسیون مربوط به وزارتخانه راه و شهرسازیست) یکی از مخالفان سرسخت استیضاح بوده است و از همه مهمتر اینکه در بودجه سال گذشته هیچ اعتبار جدیدی برای تونل الله و اکبر اخذ نشده و اعتبارات سال آتی نیز هنوز مشخص نیست! نمی دانیم با کدام پول و بودجه تونلی که قبلا کلنگ زنی شده بود دوباره عملیات اجرایی اش آغاز شده است برای ما سوال است این تبلیغات های سیاسی پشتوانه حقیقت دارد یا خیر؟

 - در پایان لازم به توضیح است که به عنوان یک سایت و وبلاگ شخصی آمادگی داریم و وظیفه شرعی و اخلاقی خویش می دانیم هر توضیح لازمی که شخصیت های حقیقی و حقوقی محترمی که مربوط به این نوشته هستند دارند را در این سایت و در جوابیه این نوشته منتشر کنیم. چنانچه قضاوت اینجانب اشتباه بوده باشد آمادگی دارم توضیحات مخاطبین این نوشته را خوانده و منتشر کنم و قطعا اگر سوء تفاهمی بوده باشد عذرخواه هم خواهم بود اما طبق شواهد و قرائنی که به چشم من می خورد چیزی جز یک تبلیغات انتخاباتی نمی بینم و هیچ اعتبار جذب شده ای برای شهرستان وجود ندارد مگر عکس آن ثابت شود.

ارادتمند: کیانوش انصاری

کربلا یک فریاد ماندگار

ابیاتی از فرزدق (یکی از شعرای عصر علی بن حسین) - در مدح علی بن حسین زین العابدین…


 

هَذَا الذی تَعرِفُ البطحَاءُ وَطأَتَهُ … والبیتُ یَعْرِفُهُ والرکْنُ والحَرَمُ

هذا ابنُ خَیرِ عِبادِ اللَهِ کُلهِمُ . .. هَذَا التقِیُ النقِیُ الطَاهرُ العَلَمُ

هذا ابن فاطمةِ إن کُنتَ جاهلُهُ . .. بجَده أنبیاءُ اللهِ قد خُتِمُوا

ولَیْسَ قولُکَ: مَن هذا؟ بضائِرِهِ … ألعربُ تعرفُ مَن أنکَرتَ والعَجَمُ

کِلتَا یَدیِه غِیَاث عَم نَفْعُهُمَا . .. یَستَوکِفَانِ ولا یَعْرُوهما العَدَمُ

سَهلُ الخلیقةِ لا تُخشَى بوادِرُهُ … یَزِینُهُ اثنانِ: حسنُ الخُلْقِ والشیَمُ

ما قال لا قَط إلا فی تَشهده … لَولاَ التَشَهُدُ کانَتْ لاؤهُ نَعَمُ

عَم البریَّةَ بالإِحسانِ فانقَشَعَت … عنها الغَیَابَةُ والإِملاقُ والعَدَمُ

إذا رَأَتهُ قریش قَالَ قائلُهَا:… إلى مکارِمِ هذا یَنْتَهِی الکَرَمُ

یُغَضِی حیاء ویُغضَى مِن مَهَابَتِهِ . .. فَمَا یُکلمُ إلاَّ حینَ یَبْتَسِمُ

فی کَفهِ خَیزُرَان ریحُهُ عبق… مِنْ کَفِّ أرْوَعَ فی عِرنینه شَمَمُ

مُشتقةٌ مِن رَسُولِ اللهِ نَبعَتُهُ… طَابَت مغارِسُهُ والخیمُ والشیَمُ.

این مرد کسی است که سرزمین بطحاء صدای گامهایش را می شناسد و بلاد حرام و سرزمینهای دیگر (جز بلاد الحرام یعنی مکه ومدینه) وی را می شناسند.

این شخص فرزند بهترین بنده خداست ( پیامبر صلی الله علیه وسلم ) همانا که وی پرهیزگار و بی آلایش و پاکیزه و شناخته شده است.

این شخص فرزند فاطمه است، اگر او را نمی شناسی کسی که جدش خاتم پیامبران می باشد.


محرم
 
 
این گفته تو که ( او کیست؟ ) از شأن و مقام او کم نمی کند زیرا عرب و عجم کسی که تو او را نشناختی می شناسند.

دو دستش چون ابر باران زایی است که سود آن فراگیر است و مردم از آن انتظار بارش و بخشش دارند و هیچگاه از بین نمی روند.

نرمخوست و کسی از قسوت وتندی و خشم وی نمی هراسد زیرا مزین به دو خصلت می باشد : اخلاق نیکو و شایسته و نرمخویی.

جز در کلمه شهادت ( لا اله الا الله ) کلمه لا ( نه ) را بر زبان جاری نساخته است و اگر کلمه شهادت نمی بود کلمه ی ( نه ) او مبدل به ( بله ) می شد.

نیکی و احسان او همه جا را فراگرفته است که سبب نابود شدن و از بین رفتن تاریکی و فقر و ناچیزی گشته است.

اگر قریش او را ببیند یکی از آنها خواهد گفت: بخشش و سخاوت وی به آخرین حد و نهایت خود رسیده است.

از روی شرم وحیا چهره خویش را بر زمین می افکند در حالیکه دیگران از هیبت وی چهره شان را بر زمین می افکنند و سخنی بر زبان جاری نمی سازد مگر اینکه در حال لبخند زدن باشد.

در دستانش چوب خیزرانی است که بوی آن خوش و دل انگیز است و در میان دستان پرگوشتش قرار دارد و میان بینی او فاصله ای است که به زیبایی اش می افزاید.

این اخلاق نیک و ستوده را از رسول الله صلی الله علیه وسلم گرفته در نتیجه اصل و طبیعتش پاک و بی آلایش گشته است.

یک صیاد غیر مجاز پرندگان شکاری در درگز دستگیر شد.

یک صیاد غیر مجاز پرندگان شکاری در درگز دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس اداره محیط زیست شهرستان درگز امروز گفت: این صیاد غیر مجاز که از جنوب کشور به درگز آمده بود با همکاری افراد بومی منطقه چاپشلو به شکار پرندگان شکاری در پارک ملی تندوره اقدام می کرد که در حین صید دستگیر شد.

ذوالفقار سلحشور افزود: از این صیاد ابزار و ادوات صیادی و یک طوقه دلیجه که از منطقه صید کرده بود کشف و ضبط شد. او گفت: بر اساس اظهارات متهم، او پس از صید پرندگان نادر آنها را به کشورهای حاشیه خلیج فارس منتقل می کرده است. سلحشور با بیان اینکه تحقیقات از متهم ادامه دارد، به همه صیادان هشدار داد از هرگونه تلاش برای صید پرندگان در محدوده پارک تندوره خودداری کنند.

بازدید سرزده فرماندار درگز از اداره آموزش و پرورش شهرستان

بازدید سرزده فرماندار درگز از اداره آموزش و پرورش شهرستان

فرماندار درگز از اداره آموزش و پرورش شهرستان به صورت سرزده بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری درگز، مرتضی حمیدی فرماندار در این بازدید، گفت: باید با فعالیت مستمر مدارس و نظارت فعال بر عملکرد آنان مشکلات احتمالی احصا و زمینه تحصیل همراه با آرامش دانش آموزان فراهم شود. وی افزود: با آغاز فصل سرما تمام مدارس شهرستان باید دارای سیستم گرمایشی مجهز باشند.

گروه کوهنوردان مفقود در درگز با جستجوی 8 ساعته نیروهای هلال احمر بامداد امروز نجات یافتند

گروه کوهنوردان مفقود در درگز با جستجوی 8 ساعته نیروهای هلال احمر بامداد امروز نجات یافتند

به گزارش خبرگزاری صداوسیما معاون فرماندار درگز امروز گفت : گروه 13 نفره کوهنوردان درگزی دیروز با هدف پیمودن مسیر منطقه تیوان تا پارک ملی تندوره(چهلمیر)حرکت خود را آغازکردند که با تاریک شدن هوا و گم کردن مسیر کوهنوردی خود ،با تماس با هلال احمر از این جمعیت مدد خواسته بودند .

حسن کاظمی افزود: نیروهای امدادی هلال احمر با هماهنگی ستاد مدیریت بحران و محیط زیست پس از 8 ساعت جستجو این گروه را ساعت 3 بامداد امروز یافتند و به پایین کوه منتقل کردند.

او گفت : این گروه فقط به آسیب های جزئی مانند تاول در پاها مبتلا شده بودند و هم اکنون در سلامت هستند.

رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان: مرعوب غرب نشوید / شناسایی نخبه‌ها برای عوامل بیرونی و حلقه واسط مهاجرت خیانت است / از میزان پیشرفت کشور و بنیان‌های اقتصاد مقاومتی خشنود نیستم

رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان: مرعوب غرب نشوید / شناسایی نخبه‌ها برای عوامل بیرونی و حلقه واسط مهاجرت خیانت است / از میزان پیشرفت کشور و بنیان‌های اقتصاد مقاومتی خشنود نیستم

به گزارش خزر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار جمعی از دانشجویان و استعدادهای برتر علمی کشور، توصیه ها و هشدارهای مهمی به نخبگان و مسئولان بیان کردند و با تأکید بر لزوم جدی گرفته شدن بنیاد نخبگان به عنوان یک بنیاد ملی و راهبردی و همچنین ایجاد زمینه برای نقش آفرینی عملی استعدادهای جوان در جامعه، شرکت های دانش بنیان را یکی از پایه های اصلی اقتصاد مقاومتی دانستند و گفتند: آینده کشور به برکت اهداف، شعارها و حرکت انقلابی جامعه و حضور انبوه نخبگان جوان و حرکت عظیم و پرشتاب علمی و فناوری که آغاز شده است، آینده ای روشن و همراه با پیشرفت و اقتدار و نفوذ روزافزون معنوی در منطقه و جهان خواهد بود و کسانی که در این شرایط بدنبال دلسرد کردن نسل جوان از حال و آینده هستند، مرتکب خیانت به کشور و ناموس ملی می شوند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود [...]

ادامه مطلب
انجام یک هزار و 265 مورد نظارت بر طرحهای اشتغال کمیته امداد شهرستان درگز

انجام یک هزار و 265 مورد نظارت بر طرحهای اشتغال کمیته امداد شهرستان درگز

مدیرکمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان درگز از یک هزار و 265 مورد نظارت بر طرحهای اشتغال کمیته امداد درگز در نیمه اول امسال خبر داد و بیان داشت: طرح های اشتغال درگز با نظارت ، هدایت ومشاوره های لازم موفق بوده اند.

 

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی صادق اکبری با اعلام این مطلب افزود: هدف از این بازدیدها ارائه راهنمائی، مشاوره های لازم، هدایت ، تشویق و ایجاد انگیزه به مجریان طرحهای اشتغال، بهره وری بهتر و درنهایت کسب استقلال مالی توسط مددجویان می باشد.

 

وی اصلی ترین طرحهای اشتغال مددجویان درگز را شامل [...]

ادامه مطلب
صالحی در مجلس: تا امروز سکوت کردم اما چند روز پیش آرزوی مرگ کردم / امروز با قسم جلاله به من گفتند سیمان می ریزیم روی شما و دفن تان می کنیم

صالحی در مجلس: تا امروز سکوت کردم اما چند روز پیش آرزوی مرگ کردم / امروز با قسم جلاله به من گفتند سیمان می ریزیم روی شما و دفن تان می کنیم

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با حضور در مجلس از برجام دفاع کرد.

به گزارش «انتخاب»، صالحی گفت: انچه ما اعلام می کنیم براساس مسائل علمی است، ما در خلا که مذاکره نکردیم، ما براساس اصول مذاکره کردیم.

وی افزود: چارچوب مذاکرات را من تعیین نکرده ام، ما اگر مذاکره کردیم در یک چارچوبی مذاکره کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: تا امروز سکوت کردم اما چند روز پیش آرزوی مرگ می کردم. آقایی در تلویزیون آمده می گفت، متوسط عمر ایرانیان 77 سال است و صالحی 66 سالش است و ده سال دیگر می میرد، بنایراین توافق به کدام سمت می رود. این چگونه صحبت کردن است؟ ایا جای خدا نشسته اید؟ با قسم جلاله در مجلس به من می گویند سیمان میریزیم روی شما و دفنتان می کنیم. ایا این بیان است؟ این نحوه ی گفتار است،؟ ایانحوه صحبت به کسانی که قصد خدمت دارند این است ؟ 

امیرعباس مهریزی و عارفی خواهان برهم زدن صحبت های صالحی در مجلس بودند، سپس کاظم جلالی هروی و تابش آنها را به کنار کشیدند و درگیری لفظی میان آنها بوجود آمد.

صالحی خطاب به افرادی که قصد جلوگیری از سخنرانی او را داشتند و هیاهو می کردند گفت: دو دقیقه گوش کنید، بعد فریاد بزنید.

رئیس سازمان انرژی اتمی سپس گفت: والله ،‌والله ، والله در مسائل هسته ای نه با کندی و نه با توقف روبه رو خواهیم شد و آب سنگین اراک، تحقیقات و غنی سازی ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما علی اکبر صالحی در ادامه سخنان خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی افزود: آمریکا می خواهد آّب سنگین ، غنی سازی ، فردو و ... نباشد اما به لطف خدا همه آنها سر جایش هست.

وی افزود: هیچ وقت قصد توهین نداشته و ندارم و تا به حال صبر کرده ام.

صالحی خطاب به نبویان گفت: جناب آقای نبویان عنایت کنید دو دقیقه گوش کنید و بعد فریاد بزنید .

وی گفت: موضوع پلوتونیوم و بقیه مسائل علمی اینگونه مطرح می شود که درست نیست .

صالحی افزود: اینکه چگونه پلوتونیوم را استخراج کنیم بحث دیگری است و می گویند از پلوتونیوم در رآکتورهای قدرت استفاده می کنند و 240 کیلو بعد از سی سال استفاده کنیم، یعنی هر مجتمع سوخت 500 کیلو است و 7 درصد آن یعنی 35 کیلو می شود که برای 5 تا 6 مجتمع از 60 مجتمع نیاز است ؛ این شد حرف؟

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:‌ می گویند آب سنگین را صادر نکنید چون در گداخت به کار می آید، می پرسیم چقدر آب سنگین داریم؟

وی اظهار داشت: الان ما 20 تن آب سنگین داریم که یک چهارم آن دوتریوم است یعنی 4 هزار کیلو در سال و در گداخت بعد از 40 سال دیگر به کار گرفته می شود 40 در 4 هزار یعنی 160 هزار و اینها با حساب و کتاب است؟

صالحی گفت:‌ شهادت می دهم و زمان ثابت خواهد کرد که خیلی از مسائل روشن می شود.

وی افزود: تواضع ما شده ضد انجام مسئولیت ما و ما هیچوقت نگفته ایم کسی هستیم و چه کار می کنیم و اگر معامله ای است ،‌ با خداست نه برای گرفتن جایگاه اجتماعی.

صالحی در بخش پایانی سخنانش در صحن علنی مجلس گفت: آنچه آنان می خواستند محقق نشد آنان می خواستند ایران در کلوپ فناوری هسته ای جهان نباشد که شدیم و خواسته هایمان را بر آنان تحمیل کردیم.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب تکلیف ما را مشخص کرده اند و ما باید به نحوی مذاکره می کردیم که هم عزت و اقتدارمان حفظ می شد و هم فناوری هسته ای پابرجا می ماند که اینگونه شد.

صالحی اضافه کرد: این مذاکرات در نهایت عزتمندی و اقتدار انجام شد و شهادت می دهم که تاریخ بعداً ثابت خواهد کرد که در مذاکرات دست بالاتر را داشتیم.

معاون رئیس جمهور گفت: تنها محدودیت هایی که پذیرفتیم محدودیت هایی بود که سر راه رفتن به سمت تولید بمب هسته ای است در حالی که بنا به فتوای رهبر معظم انقلاب هیچ گاه در پی آن نبوده ایم.

وی افزود: بر این اساس هر محدودیتی بر سر این راه گذاشته اند بگذار دلشان خوش باشد ربطی به ما ندارد اما غنی سازی و تحقیق و توسعه ما باقی ماند و آب سنگین خواهیم داشت ما فروشنده آب سنگین و اورانیوم نیز خواهیم بود.

صالحی گفت: با هدایت ها و نقش آفرینی های رهبر معظم انقلاب ما به قله افتخار رسیدیم رهنمودهایی که هیچ کس به اندازه من نمی داند که از ابتدا همراه ما بودند.

وی تاکید کرد: اطمینان می دهم برجام سند و تاج افتخار برای ملت خواهد بود و یقین بدانیم با آن، منافع و حاکمیت ملی را حفظ خواهیم کرد.

تنش زایی اصولگرایان دلواپس بعد از شکست در آخرین پایگاهشان

تنش زایی اصولگرایان دلواپس بعد از شکست در آخرین پایگاهشان

جلسه امروز مجلس برای لحظاتی دچار تنش های شدیدی شد.

به گزارش «انتخاب»، کوچک زاده در لحظات ابتدایی اغاز جلسه علنی، فریاد کشید و به سمت هیات رئیسه رفت.

وی گفت: رهبری موافق برجام نیست. این طرح اقای لاریجانی است.

حمید رسایی، نماینده مردم تهران در مجلس با در دست داشت پلاکاردی با این مضمون که « این قانون شکنی است، مجلس فرمایشی نیست» تلاش خود را برای مخالفت با طرح برجام در صحن نشان داد.

آنطور که ایرنا گزارش داد، رسایی به سمت صندلی علی لاریجانی رفت و با فریاد خواستار بیان تذکر بود که لاریجانی او را به کناری زد و گفت شما چرا این طوری رفتار می کنید. رسایی به فریادهای خود ادامه داد و در نهایت نمایندگان وی را به پایین جایگاه هیات رییسه هدایت کردند.

سپس مهدی کوچک زاده به سمت لاریجانی رفت و با فریاد خطاب به لاریجانی گفت: این تصمیم هیچ ربطی به رهبری ندارد، تصمیم لاریجانی است و ما مخالفیم.

مهدی کوچک زاده نیز پس از آن که فریادها و اعتراض هایش به رئیس جلسه به دلیل قرائت نشدن پیشنهادها راه به جایی نبرد، از درون صحن فریاد می زد گفت امام حسین(ع) با یزید مذاکره کرد و مجلس هم گردن گرفت.

کوچک‌زاده همچنین به محمدرضا باهنر و توصیه وی اشاره کرد و گفت: آقای باهنر هم نزد من آمد و گفت: دیشب آقایان لاریجانی٬ حجازی و شمخانی جلسه داشتند و تصمیم گرفته شد این طرح تصویب شود. 
 
کوچک‌زاده در واکنش به این مسئله در جمع خبرنگاران با فریاد می‌گفت که همه بدانند این طرح٬ طرح مجلس نیست و طرح لاریجانی و شمخانی و حجازی است. 
 
پس از تصویب توافق در مجلس، اصغر زارعی که در صندلی خود نشسته بود، گریست

شخصیت این دلواپسان را...

شخصیت این دلواپسان را...

روح الله حسینیان اعلام کرد که تهدیداتش علیه ظریف و صالحی جدی بوده است.

به گزارش «انتخاب»، روح الله حسینیان که امروز در جمع خبرنگاران حاضر شد ه بود،‌گفت: بنده در وسط معرکه روز مجلس حضور داشتم، همین مسأله موجب ناراحتی ام در شب شد و از آنجا که قرص قلب می خورم شب به بیمارستان رفتم. 

وی افزود: به خاطر صحبت‌هایم خطاب به صالحی عذاب وجدان ندارم و این صحبت ها کاملا جدی بود. 

آنطور که ایسنا گزارش داده، وی در تشریح گفته‌هایش خطاب به ظریف و صالحی گفت: جریان از این قرار بود که پس از صدور بیانیه لوزان وقتی آقای ظریف در جلسه کمیسیون حضور یافت ایرادی را متوجه ایشان کردم و به ایشان گفتم 20 درصد را از بین بردید، کارخانه آب سنگین اراک را که پلوتونیوم تولید می‌کند از بین بردید و یک حربه روانی به دست دشمن دادید. اگرچه دنبال ساخت بمب هسته‌ای نیستیم اما دشمن خیال می کرد جمهوری اسلامی ایران از چنین توانایی بالقوه ای برخوردار است.

وی ادامه داد: به ایشان تاکید کردم با از بین رفتن این دو حربه رژیم صهیونیستی هر روز ما را به بمباران هسته‌ای تهدید خواهد کرد. اتفاقا چند روز بعد وزیر دفاع سابق رژیم صهیونیستی ایران را به بمباران هسته‌ای تهدید کرد. مجددا به آقای ظریف یادآور شدم اگر رژیم صهیونیستی به ایران حمله کند و آمریکا به خاطر برجام به ایران حمله کند، مردم شما را دستگیر و محاکمه می‌کنند و بنده هم اگر کاره‌ای باشم، آقای صالحی شما را وادار می‌کنم قلب راکتور اراک را از سیمان خالی کنید و شما را داخل آن می‌اندازم و دور شما سیمان می‌ریزم. بنده نگفتم سیمان را روی سر ایشان می ریزم بلکه گفتم دور ایشان می‌ریزم.

وی که در جریان تصاویر و مطالب طنزگونه و جوک هایی که در پی تهدید رئیس سازمان انرژی اتمی به مرگ در فضای مجازی منتشر شده است گفت:‌ از طریق فرزندان و دوستانم این مطالب و تصاویر را دیدیم و خواندم و با هم کلی خندیدیم.

نماینده مردم تهران با اشاره به تصویب طرح برجام و تاثیر آن گفت: ان شاء الله این گل و بلبل وعده داده شده آقای روحانی اتفاق بیفتد، همه مشکلات اقتصادی کشور رفع شود، تورم از بین برود، حتما از رکود عبور کنیم و کشور پررفاهی داشته باشیم. بنده برای چنین روزی دعا می کنم.

وی افزود: به ظریف و صالحی گفتم که امیدوارم پیش بینی‌ام از برجام اتفاق نیفتد ولی اگر افتاد با شما همان خواهم کرد که گفتم.

روز گذشته، یک شاهد عینی اتفاقات روز یکشنبه مجلس به «انتخاب» گفت: حسینیان کاملا جدی و با عصبانیت، لااقل سه بار ظریف و صالحی را تهدید کرد.

وی در ادامه به بیان جزئیات این ماجرا پرداخت و گفت: بار اول، پیش از ورود صالحی به مجلس، حسینیان سراغ ظریف رفت و در راهروی بین صندلی او و صندلی وسط ردیف اول (که معمولا رییس جمهور آنجا می نشیند) به شکلی که دیگران هم بشنوند قریب به این مضمون گفت "شما می خواهید قلب اراک را دربیاورید و توی آن سیمان بریزید.  آماده باشید  شما را بجای قلب اراک در رآکتور می گذاریم و روی شما سیمان می ریزیم."  

این شاهد عینی افزود: ظریف پس از شنیدن این سخنان، با حالت ناباوری گفت: "از لطف شما متشکرم"

وی اضافه کرد: پس از آمدن صالحی، حسینیان پشت صندلی ظریف و رئیس سازمان انرژی اتمی آمد و جمله ی قبلی (تهدید به گذاشتن در قلب اراک و سیمان ریختن) را که نیم ساعت پیش، به وزیر خارجه گفته بود مجددا خطاب به هر دو نفر تکرار کرد.

این منبع مطلع که با «انتخاب» گفتگو می کرد، ادامه داد: ظریف به او گفت "بجای آن، قلب مدرن تری جایگزین می کنیم".  سپس حسینیان با عصبانیت و چهره برافروخته جملات بی سروتهی در باره آثار این کار بر ازدست دادن پلوتونیوم  و بازدارندگی  و حمله اسراییل گفت.

وی افزود: حسینیان سپس گفت "بحول و قوه الهی بزودی شما را محاکمه و مجازات خواهیم کرد."  

این شاهد عینی گفت: ظریف جوابی به سخنان حسینیان نداد، اما صالحی با او وارد بحث شد.

وی تصریح کرد: حسینیان ظاهرا با قسم جلاله مجددا همان تهدید قبلی را تکرار کرد که صالحی عصبانی شد و با او به جر وبحث پرداخت. ظریف و تعدادی از نمایندگان صالحی را آرام کردند اما او بسیار از این سخنان متاثر شده بود.

این شاهد عینی خاطرنشان کرد: صالحی از این جهت که فردی با این لباس، حرمت روحانیت را حفظ نمی کند و چنین حرف هایی می زند بسیار ناراحت بود.  

این منبع در پایان گفتگو با «انتخاب» تاکید کرد: حسینیان کاملا جدی و با عصبانیت این تهدیدات را حداقل سه بار مطرح کرد.

حسین محمدزاده: مصافحه ظریف و اوباما اقدام درستی نیست

حسین محمدزاده: مصافحه ظریف و اوباما اقدام درستی نیست

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اتفاقی نامیدن مصافحه ظریف و اوباما اقدام درستی نیست، گفت: من اتفاقی بودن این دیدار را رد می‌کنم و اساسا امکان ندارد میان دو هیئت رسمی بلند پایه‌ای که تیم‌های تشریفا دارند، برخورد غیرمنتظره‌ای رخ بدهد.

حسین محمدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه در نفس موضوع دست دادن آقای ظریف با اوباما یک بحثی مبنی بر اتفاقی بودن این برخورد مطرح می‌شود،‌ اظهار داشت: من اتفاقی بودن این دیدار را رد می‌کنم و اساسا امکان ندارد میان دو هیئت رسمی بلند پایه‌ای که تیم‌های تشریفا دارند، برخورد غیرمنتظره‌ای رخ بدهد.

وی با بیان اینکه من در خصوص اطلاق کلمه اتفاقی در مورد این برخورد ناراحتم،‌ بیان کرد: تمام این بحث‌ها قابل پیش بینی است و امکان ندارد در چنین شرایطی مصافحه‌ای اتفاقی رخ بدهد.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عده‌ای معتقدند که این مصافحه بر مبنای موضوعات اخلاقی و انسانی است، متذکر شد: اگر بهره‌گیری ازاین موضوع برای یک فرد باشد، موضوع اخلاقی و انسانی بودن جایگاه دارد ولی وقتی که ما با کشوری مخاصمه چندین ساله‌ای داریم، طبیعتا فرد در این موضوعات مخیر نیست و به صورت کلی من این موضوع را نمی‌پسندم و تایید نمی‌کنم

پلنگ تندوره پس از خوردن یک سگ به ترکمنستان رفت

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew) یکی از چهار پلنگ ایرانی که در جریان پروژه «بوم شناسی پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» زنده گیری و به گردنبند ردیاب ماهواری مجهز شده بودند، ساعت ۴٫۳۰ صبح امروز (دوشنبه ۹۴/۷/۱۳) از مرز کشور خارج شده و وارد کشور ترکمنستان شد.

این پلنگ نر و مسن که «برزو» نام دارد از روز ۴ مهر (۲۶ september) از پارک ملی تندوره خارج شده و برای رسیدن به مرز ایران و ترکمنستان از میان تعداد زیادی روستا و از عرض چندین جاده اصلی و فرعی عبور کرده و حدود ۲۰ کیلومتر را پیموده است.

محمد صادق فرهادی نیا مسئول اجرای پروژه «بوم شناسی پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» در این باره گفت: بروز در طول این ۱۰ شبانه روز کاملا در میان روستاها، حاشیه مزارع و سکونتگاه های انسانی زندگی کرده است.

نقطه زرد رنگ سمت چپ در تصویر فوق نقطه حضور بروز در کشور ترکمنستان پس از عبور از مرز و نقطه مت چپ لحظاتی قبل از عبور از مرز است

فرهادی نیا اظهار داشت: در تمام این مدت و از نخستین لحظات خروج پلنگ از محدوده پارک نیروهای یگان محیط زیست شهرستان درگز که برنامه نقاط ماهواره ای پلنگ ها را بر روی کامپیوتر اداره در اختیار دارند و و نقاط حضور پلنگ ها را بصورت مرتب دریافت می کنند، شرایط را تحت کنترل داشته اند تا در صورت تقابل پلنگ و جوامع محلی وارد عمل شوند.

اما نکته جالب اینجاست که در طول این ۱۰ شبانه روز هیچ موردی از مشاهده پلنگ و یا حمله به دام های اهلی گزارش نشده و اصولا کسی متوجه این جانور نشده است.

یکی از تصاویر تهیه شده از برزو در پارک ملی تندوره توسط دوربین های تله ای

برزو در ۱۰ روزی که از پارک خارج شده است یک بار به شکار و تغذیه پرداخته است و با توجه به اینکه علفخواران وحشی مثل کل و بز و قوچ و میش معمولا در مناطق مذکور وجود ندارد احتمالا طعمه پلنگ یک سگ یا گراز بوده است.

این برای نخستین بار در خاورمیانه است که جابجایی پلنگ مابین دو کشور به اثبات رسیده است.

این موضوع اهمیت زیستگاه های حاشیه ای و نقش این عرصه ها در دستیابی به شرایط پایدار برای حیات وحش را به خوبی روشن می سازد که البته این مسئله نیازمند آموزش و اطلاع رسانی به جوامع محلی حاشیه زیستگاه ها در این خصوص می باشد.

نقاط حضور برزو در نوبت قبل که از گارک خارج شده بود / نقاط ثبت شده نشان می دهد پلنگ تا چه حد به روستا نزدیک شده و چندین بار نیز از جاده اصلی عبور کرده است

همچنین پیمودن مسافت ۲۰ کیلومتری و خروج برزو از مرز کشور، نشان دهنده اهمیت حفاظت از عرصه های طبیعی در حاشیه مرزها بوده و بیانگر این موضوع است که همکاری های مشترک محیط زیستی مابین ایران و کشورهای همسایه می تواند در تبادل ژنتیکی و دستیابی به جمعیت پایدار حیات وحش به خصوص گوشتخواران بزرگ جثه که در این مناطق در تردد هستند مثمرثمر باشد.

تنها موضوع نگران کننده این است که در صورت بروز هر گونه اتفاق در آن سوی مرز برای این پلنگ امکان حضور نیروهای محیط زیست و کارشناسان پروژه جهت بررسی و هرگونه اقدام لازم میسر نمی باشد.

تصویر لاشه سگی که برزو شکار و از آن تغذیه نموده است

شایان ذکر است که حدود ۲ ماه قبل نیز برزو از محدوده پارک ملی تندوره خارج شد و پس از ۲۳ روز زندگی در میان روستاها و و سکونتگاه های انسانی مجددا به پارک بازگشت.

برزو در طول آن ۲۳ روز نیز روزها در ارتفاعات مشرف به روستاها نشسته و به محض تاریک شدن هوا از ارتفاعات به پایین آمده و در اطراف روستاها و زمین های کشاورزی پرسه میزد و چندین نوبت نیز به شکار سگ و یک نوبت به شکار یک میش وحشی پرداخته بود.

تصویر فوق نقطه ای را درست در پشت یک باغ و در حاشیه جاده نشان می دهد که برزو در این مکان یک سگ را شکار کرده است

در جریان پروژه «بوم شناسی پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» تاکنون چهار پلنگ ایرانی به نام های «بردیا» ، «برنا» ، «برزو» و«کاوه» زنده گیری و به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شده اند که  جنسیت هر چهار پلنگ نر بوده است.

بر اساس برنامه تعریف شده، گردنبندها پس از گذشت یک سال بصورت خودکار از گردن پلنگ ها خارج می شوند و بر همین اساس تاکنون دو گردنبند متعلق به برنا و بردیا دقیقا پس از گذشت ۳۶۵ روز طی هفته گذشته از گردن آنها باز شده است.

مدیرکل: نقشه های اکتشافی معدنی استان به غیر از دو ناحیه کپه داغ و "درگز" تکمیل شده است

راضیه علیرضایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: معادن فلزی و غیرفلزی مزبور شامل شن و ماسه، سنگ آهک، آهن پلاسری، کرومیت، سنگ لاشه، گچ، کانسنگ مس و پومیس می باشند.
وی استخراج سالیانه این معادن را یک میلیون و 250 هزار تن ذکر کرد و گفت: این معادن در شهرستان های مشهد، گناباد، نیشابور، چناران، خواف، سبزوار و تربت جام توسط بخش خصوصی به بهره برداری رسیده و برای حدود 243 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.
وی اظهار کرد: به جز معادن مزبور 701 معدن با ذخیره چهار میلیارد و 784 میلیون تن و استخراج سالانه 30 میلیون تن در خراسان رضوی فعال است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به مشکل خام فروشی مواد معدنی بویژه سنگ آهن در این استان، سرمایه گذاری های کوچک در معادن، در نظر نگرفتن همه جوانب کار از سوی سرمایه گذاران و فقدان کار علمی در حوزه معادن را از دلایل این امر ذکر کرد.
وی خاطر نشان کرد: سرمایه گذاری در بخش معدن جز تفکر در مقیاس کلان آن و با در نظر گرفتن همه جوانب، ثمربخش نیست و منجر به خام فروشی می گردد. 
وی افزود: تا استخراج و اکتشاف علمی در حوزه معدن انجام نگیرد و معدن در مقیاس کلان رشد نکند، سرمایه گذاریهای حوزه صنایع معدنی نتیجه مطلوب نخواهد داشت.
وی ادامه داد: ارتقای بخش معدن در گرو ارتقای دانش فنی در حوزه اکتشاف، استخراج و بهره برداری و انجام اقدامات علمی از اکتشاف تا بهره برداری است.
علیرضایی گفت: برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی، مطالعات اکتشافی ژئوفیزیک گسترده ای توسط شرکت ایمیدرو در این استان انجام و نقشه های اکتشافی معدنی به غیر از دو ناحیه کپه داغ کلات و درگز تکمیل شده است.
وی افزود: نتایج مطالعات ژئوفیزیک در استان خراسان رضوی نیز برای امکان سرمایه گذاری جدید در بخش معدن به ویژه فلزات کمیاب تا چهار ماه آینده منتشر می شود. 

شعر زیبای خلایق هرچه لایق

زَمانی پادِشاهِ بیسوادی

حُکومت کرده بر خلق بلادی

ولی او را وزیری نکته دان بود

که آگاه از مرام مردمان بود

به روزی با وزیرش گفتگو کرد

از احوال خلایق پُرس و جو کرد

که آیا از حکومت این جماعت

بُوَد راضی و یا دارد شکایت؟

بگفتا: « خاطرت همواره راحت

فدای تار مویت جان ملت

که این مردم نظیرِ برّه باشند

چه در شهر و چه کوه و درّه باشند

کسی ناراضی از کار شما نیست

که درک و جرأت این ادعا نیست

به هر سو چون بِرانی، می پذیرند

که همچون گلّه دنبال امیرند »

ولی سلطان دلش نامطمئن بود

که او را ترس و نادانی به ژِن بود

بگفتش: « این سخن در باورم نیست

که ناراضی میان کشورم نیست »

بگفتا: « بی خیال از مردمان باش

خوش و آسوده خاطر هر زمان باش

که با مردم تو هر ظلمی نمایی

کسی هرگز نفهمد در خطایی

اگر باور نداری امتحان کن

چنین خود امتحانی رایِگان کن،

بگو هر کس رَوَد از کوچه بیرون

دهد او سکه ای را طبقِ قانون....»

پس از آن حکم قانون آنچنان شد

به هر جا رفت و آمد طبق آن شد

ولی مردم عوارض را بدادند

سپس پا از گذر بیرون نهادند

خبر آمد که آن فرمان شاهی

شود اجرا به هر جایی که خواهی

بگفتا پس وزیرش با سماجت

که: « افزون کن فشارت را به ملت

برای امتحان از روزِ دیگر

عوارض را نما تا ده برابر»

بگفتش: « این عمل مشکل نگردد؟

بلایی بر تن و بر دل نگردد؟»

بگفتا: « آنچه می گویم عمل کن

مخالف گر بدیدی ، پس جدل کن»

عوارض شد پس از آن ده برابر

دلیلش هم بُوَد ارزِ شناور

جماعت همچنان گردن نهادند

عوارض هر چه تعیین شد، بدادند

خبر آمد که مردم می پذیرند!

کماکان هم دعاگوی امیرند!

خلایق راضی و صندوق دولت!

چنین پُر شد لذا از جیب ملّت

از این رو شاه ظالم با خوشی گفت:

«چه راحت شد فراهم پول هنگفت!

ولی مردم چرا خِنگ و حقیرند؟

که از ما هر فشاری می پذیرند!»

بگفتا: «اینکه اینجا امر سهل است،

که بیش از این جماعت رام و اهل است

بگو هر کس که رد شد از خیابان

یکی از جمله مأمورانِ سلطان،

کند انگشت خود در گوش آن فرد

به آرامی و یا با سوزش و درد

ببین با این عمل هم از جماعت

نبینی اعتراضی یا شکایت»

بگفتش: «گوئیا شوخی نمایی!

فراموشت نمی باشد کجایی؟!

سَرِ ما را بخواهی بر سَرِ دار؟!

که دعوت می کنی ما را به این کار!

بترسم ناگهان شورش نمایند

برای کودتا کوشش نمایند»

بگفتا: « من به جدّی این بگفتم

مگر من اهل چِرت و حرف مُفتم

شما راحت چنین فرمان بفرما،

بلایی گر رسد آن عُهده ی ما....»

به هر صورت به صد اصرار و اکراه

پذیرد این ستم را حضرتِ شاه

پس از چندی خبر آمد خلایق

بُوَد راضی در این حال و دقایق!

ولی سلطان خبر باور نمی کرد

خیالی هم چنین در سر نمی کرد

که آخر از چه رو اقشار ملّت!

تحمّل می کند باج و اهانت؟!!......

بگفتا: « من خودم باید ببینم

لذا باید که با مردم نشینم....»

از این رو مردمان را مژده دادند،

تصاویر و بَنِر هر جا نهادند،

که می آید فلان جا در فلان روز

به دیدار شما سلطان دلسوز!

خلایق را چنان شوری بپا شد

که صدها تن به زیر دست و پا شد!

بیامد شاه و گفتا در سخن لاف

امان از دست آن سلطان حرّاف

بگفتا: « ..... من خودم خدمتگزارم

به جز فکر شما کاری ندارم....»

تملّق ها میان گفتگو کرد

سپس از حال مردم پرس و جو کرد

بگفتا: « .... گر کسی را مشکلی هست،

شکایت یا اگر دردِ دلی هست،

برای حلِّ آن مشکل بیاید،

کنون با خادمش مطرح نماید »

ولیکن آن میان از وضع موجود

کسی نا راضی و شاکی نمی بود

جماعت بهر سلطان شد دعاگو

یکایک مُخلص و یار و ثناگو

ولی یک دفعه مردی با جسارت

به عکس دیگران گفت از خسارت!

بگفتا: « هر که را اهل نجات است

عمل بر امر شاه از واجبات است

مضافا وضع کشور خوب و عالی است،

خدا را شکر بی حد، معضلی نیست،

فقط چون رفت و آمد ها زیاد است،

ترافیک شدیدی در بلاد است،

لذا مشکل بُوَد کمبود مأمور

برای اَخذِ پول و فعل ناجور

که ساعتها به صف جان می ستانند،

که انگشتی به گوش ما رسانند

لذا خواهش کنم در حدِّ مقدور

کنون افزون شود تعداد مأمور،

که بار از دوش این ملت بگیرد

روال کار ما سرعت بگیرد »

بزد چشمک به سلطان پس وزیرش،

به این معنی که دیدی عیب و گیرش؟!

لذا سلطان شِکر شد در دلش آب

ولیکن زد تَشَر با حفظ آداب

بگفتا: « از چه رو کاری نکردید؟

بلا نسبت شما مسئول و مَردید؟!

شما را می دهم این لحظه دستور

کنید السّاعه استخدامِ مأمور

که دیگر مردمان در صف نمانند

سُرود خوشدلی هر جا بخوانند »

بگفتا پس وزیرش با سیاست

که: « ای سلطان ببخشا از کرامت

کنون مأمور خود افزون نماییم

از این بُحران وطن بیرون نماییم »

جماعت یک صدا از جا پریدند

هورایی خاطر سلطان کشیدند

پس از آن مردمان راضی برفتند!

کلید مشکلات خود گرفتند! ......

لذا سلطان که مردم را چنین دید،

به هنگام سواری بهترین دید،

بگفتا با وزیرش: « این جماعت،

که باشند اینچنین غرقِ حماقت،

بُوَد لازم که بیش از این بکوشیم

به هر نحوی خلایق را بدوشیم ....»

مقرر شد قوانینی پُر از جور

که ملّت لِه شود هر گونه، هر طور

جرائم شد مُقرر بهرِ هر فرد،

که بند کفش خود درکوچه شُل کرد

دلیلش هم بیان شد اینکه شاید

خطر از بهر آن خاطی بیاید....

چنان شد عاقبت کارِ حکومت

که از پول هوا نگذشته دولت

برای هر تَنَـفّس در دو نوبت

طلب شد پول آن از جیب ملّت

از این رو چون خلایق در فشارند

سر هم پس کلاهی می گذارند

یکایک جان یکدیگر بگیرند،

که خود از شدّت سختی نمیرند

سه نوبت هم سه جا کاری نمایند

که از انجام خرجی بر بیایند ....

اگر ظلم و جفا در کشوری هست،

تجاوز بر حقوق دیگری هست،

به دقت گر ببـینی مرکز آن

بُوَد در کاخ کج بنیان سلطان

به جایی زشت و زیبا گر زیاد است

نشان از حاکمان آن بلاد است

رَوَد دنبال حاکم هر جماعت

اگر نیکی نماید یا جنایت

در آنجا هم که حاکم شد ستمگر

نیامد از جماعت کارِ دیگر:

.... برادر می رُبود اموال خواهر

همان خواهر بزد تیغی به مادر

غریب و محرم و همسایه و دوست

بکَند از هر که شد، در آن وطن پوست

عجب اوضاع آنان خر تو خر بود

که آتش از وزیر بی پدر بود....

بدینسان گوهر انسان بدل شد

میان مردمان ضرب المثل شد:

اگر حاکم نماید دفعه ای « قوز»

کند ملّت پی اش پیوسته «چلغوز»

ولی فواره چون تا حد سر گشت

ندارد چاره ای جز راهِ برگشت

پس از چندی به ظلم و جور و بیداد

بر آمد از جماعت داد و فریاد

جماعت خسته از آن وضعِ موجود

بپا شد یک صدا چون آتش و دود

به سوی حاکمِ ظالم خروشید

کفن بر قامت سلطان بپوشید

پس از آن ماجرای انقلابی

حکومت شد در آنجا انتخابی

لذا مردم کسی را برگزیدند

که جز نیکی از او چیزی ندیدند

مقرر شد در آنجا عدل و انصاف

جماعت شد دگر از هر بدی صاف

به نسبت حاکمان را با خلایق،

مَثَل باشد: « خلایق هر چه لایق »...

بازسازی واقعه غدیر در شهرستان درگز

بازسازی واقعه غدیر در شهرستان درگز

نمایش واقعه غدیر همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیرخم صبح جمعه دهم مهر ماه برای اولین بار در روستای خیرآباد شهرستان درگز اجرا شد. این واقعه با 150 بازیگر فرعی و اصلی در زمینی به مساحت یک هکتار بازسازی شد و مورد استقبال گرم شهروندان قرار گرفت. برای مشاهده و دانلود تصاویر این نمایش زیبا به ادامه مطلب مراجعه کنید 

ادامه مطلب

عوامل برنامه رادیویی صبح بخیر خراسان با حضور در شهرستان درگز به اجرای برنامه زنده پرداختند..

به گزارش دفتر هماهنگی معاونت صدای مرکز خراسان رضوی، برنامه صبحگاهی صبح بخیر خراسان هر هفته روزهای پنج شنبه به یکی از شهرستان های استان سفر می کند و از همان شهر بین ساعت 7 الی 9 به صورت زنده به اجرای برنامه صبحگاهی می پردازد.

در تاریخ پنج شنبه نهم مهر ماه، نیز طبق روال هفته های گذشته عوامل این برنامه میهمان درگزیهای عزیز بودند و با اجرای برنامه زنده، شنوندگان رادیو خراسان رضوی را با حال و هوای آن شهرستان آشنا کردند.

از عوامل زحمتکش این برنامه در این سفر می توان از تهیه کننده: محمد کمالی، صدابردار: حبیب شهسوار پورو گزارشگر: سعید فروردین، اشاره کرد.

مختصری درباره خاوران

خاوران ( وَ ) (اِخ ) خابران . نام دیگر ابیورد است و لسترنج مختصات جغرافیایی آن را چنین ذکر میکند: «در خاور نسا آن سوی کوه و در حاشیه ٔ بیابان مرو، خاوران واقع است که آنرا «ابیورد» و گاهی باوردهم میگویند. مقدسی گوید من ابیورد را از نسا بهتر وبازارش را پر رونق تر و خاکش را حاصل خیزتر دیدم و مسجد آن شهر در بازار است . حمداﷲ مستوفی گوید: «شهری کوچک است و در او میوه فراوان » و نیز گوید رباط کوفن از توابع ابیورد در دهکده ای بفاصله ٔ شش فرسخی ابیورد واقع است .

این رباط را عبداﷲبن طاهر در قرن سوم ه . ق . بنا کرد و چهار دروازه داشت و در وسط آن مسجد جامعی بود. ولایت « ابیورد » یا « خاوران » را مرکز مهنه یا میهنه بود. یاقوت نقاط مهم دیگری را در این ولایت اسم می برد که از آن جمله است : ازجه ، باذان و خروالجبل و شوکان . مهنه در زمان یاقوت ویران بوده است .

حمداﷲمستوفی در قرن هشتم گوید: «در او باغستان فراوان و آب بسیار روان و حاصلش غله و میوه باشد» و در حق بزرگانی که از دشت خاوران برخاسته اند گفته اند:

بر سپهر صیت گردان شد بخاک خاوران

تا شبانگاه آمدش چار آفتاب خاوری

خواجه ای چون بوعلی شادانی آن صاحب قران

مفتیی چون اسعد مهنه ز هر شینی بری

صوفیی صافی چو سلطان طریقت بوسعید

شاعری فاخر چو مشهور خراسان انوری .

از وبلاگ: شهرهای ابیورد - نسا - درگز

در فاجعه دیروز منا دقیقا چه اتفاقی افتاد + فیلم و تصاویر ماهواره ای

در فاجعه دیروز منا دقیقا چه اتفاقی افتاد + فیلم و تصاویر ماهواره ای

در این فیلم با توضیحات یک کارشناس بر روی نقشه منطقه منا، اطلاعات کاملی از حادثه روی گذشته به دست خواهید آورد. برای مشاهده فیلم و تصاویر ماهواره ای روی ادامه مطلب کلیک کنید/ 

ادامه مطلب
روحانی و اوباما در نیویورک

روحانی و اوباما در نیویورک

صادق زیباکلام: با نزدیک شدن به موعد سفر رئیس‌جمهور به نیویورک و سازمان ملل گمانه‌زنی‌هایی درخصوص احتمال روبه‌رو شدن روسای جمهور ایران و آمریکا مطرح می‌شود. تصور بر این است که احتمال رخ دادن چنین رویدادی البته نه طولانی بلکه در حد سلام یا به قولی مصافحه وجود دارد. در واقع این موضوع به دنبال فضای به وجود آمده بعد از انعقاد توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ و همچنین به دنبال فضایی خواهد بود که بین دو رئیس‌جمهور ایران و آمریکا در منطقه و عرصه بین‌المللی به وجود آمده است. به نظر می‌رسد آقای اوباما برای چنین اتفاقی آمادگی داشته باشد اما رئیس‌جمهور کشورمان چندان مایل نیست تا زمانی که دشمنی‌های آمریکا نسبت به ایران به انحای مختلف وجود دارد در این زمینه اقدامی صورت گیرد. آمریکا ابتدا باید به حقانیت ایران و دشمنی‌هایی که درخصوص ملت ایران داشته اعتراف نماید و درصدد جبران عملی آنها برآید. صرف شعار مساله را حل نخواهد کرد چه رئیس‌جمهور از دموکرات‌ها باشد چه از جمهوری‌خواهان. دشمنی آمریکا برای منافع ملی ما هزینه‌های زیادی داشته است. هرچند هرگامی که به سوی تنش‌زدایی برداشته شود پسندیده است اما نیاز به الزاماتی دارد که بیش از هر چیز در رابطه ایران و آمریکا برعهده طرف آمریکایی است. اگر حرکتی هم از طرف مقابل صورت گیرد قطعا رئیس‌جمهور ایران براساس اصول حاکم بر سیاست خارجی و همچنین آداب دیپلماتیک از کنار این مساله خواهد گذشت چراکه حسن روحانی به خوبی می‌داند آنچه که می‌تواند موجبات رفع تنش را فراهم کند تنها با یک سلام و علیک قابل حل نیست. او می‌داند در شرایط فعلی جمهو‌ری‌خواهان درصدد تصاحب کرسی ریاست‌جمهوری ایالات متحده و از طرفی دموکرات‌ها نیز خواهان اجرای برجام هستند اما اینکه تصور شود با یک روبه‌رویی می‌توان یکشبه همه مشکلات را حل کرد چنین نیست. ایالات متحده باید نگاه خود را به جمهوری‌اسلامی تغییر دهد و نسبت به رفتارها‌ی گذشته‌اش تجدیدنظر نماید. ایران به هیچ‌وجه اعتمادی به حاکمان کاخ سفید ندارد. بنابراین به‌راحتی می‌توان استنباط کرد حسن روحانی نیز هرچند با شعار تغییر و تعامل با جهان روی کار آمد اما به خوبی می‌داند که وجود اختلافات در روابط ایران و آمریکا برای منافع ملی دو کشور هزینه‌هایی داشته که طرف مقابل هم برای خود و هم برای ملت ما ایجاد کرده است. رفتارها و سخنان سیاستمداران جمهوری‌خواه آمریکا در جریان بررسی برجام در کنگره و سنای این کشور نشان داد هنوز هستند کسانی که خود را ابرقدرت معرفی کرده و خواهان آن هستند که جهان دربرابر آنها تابع باشد در حالی که قدرت هژمون آمریکا سال‌هاست از بین رفته است. اینک زمان آن فرارسیده که ایالات متحده دست از ایران‌هراسی بردارد و موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک ایران را در منطقه و جهان مدنظر قرار دهد.

اخبار بی بی سی از اشتیاق سران کشورها برای دیدار با روحانی

اخبار بی بی سی از اشتیاق سران کشورها برای دیدار با روحانی

اعتدال و امید: حسن روحانی تا پیش از پایان روزپنجشنبه به وقت شرق آمریکا وارد نیویورک می شود؛ این سومین سفر او به سازمان ملل اززمان رسیدن به ریاست جمهوری است اما این بار پس از توافق هسته ای و درفضایی که به ایران کمتر بعنوان یک معضل وخطر نگاه می شود ، بسیاری ازکشورها مشتاق ارتقاء روابط اقتصادی وسیاسی با تهران هستند.

اعتدال و امید: بی.بی.سی در این گزارشی افزود: دیپلمات ها به بی.بی.سی گفته اند که تعداد بسیار بیشتری از رهبران خواستار دیدار با حسن روحانی هستند و بخش اعظم سفر ۶ روزه اش به این گفت و گوهای دو جانبه خواهد گذشت.

شهری که هرسال درآستانه سفر بیش از۱۵۰رهبر ازسراسر جهان برای شرکت درمجمع عمومی سازمان ملل درحالت آماده باش کامل قرارمی گیرد، امسال با حضور همزمان رهبر کاتولیک های جهان امنیتی تر هم شده است.
‘سوزان دیماگیو’ پژوهشگر ارشد بنیاد آمریکای نوین که درسفر پیشین روحانی یکی ازجلسات پرسش وپاسخ او درنیویورک را مدیریت کرد، می گوید با اجرایی شدن توافق هسته ای حالا نگاه ها بویژه درمیان دیپلمات های غربی بر یافتن راهی برای جلب همکاری ایران درحل بحران سوریه متمرکز است.
وی افزود: تندروهایی که مخالف توافق هسته ای بودند، حالا هم ضد هر گونه بهبود روابط یا همکاری ایران در زمینه های دیگر هستند.
او اظهارکرد: برای همین دیپلمات های هر دو طرف اینجا بسیار با احتیاط عمل خواهند کرد اما با شرایط بسیار خطرناکی که خاورماینه دارد گزینه ای جز گفت و گو بر سر مساله ای مثل سوریه وجود ندارد.
بی.بی.سی درادامه گفت : گفت وگوها با ورود دو روز زودتر جواد ظریف به نیویورک کلید خورده واو قراراست دراین سفر با وزرای خارجه ۱+۵ هم دیدار مشترکی برگزار کند.
صبح چهارشنبه همزمان با نشست اوبا وزیرخارجه استرالیا، شبکه خبری ان.بی.سی درگزارشی ازیک سند محرمانه پرده برداشت که نشان می دهد آژانس امنیت ملی آمریکا به صورت گسترده همه مکالمات هیات ۱۴۳ نفری همراه محمود احمدی نژاد را درسفر هشت سال پیش به سازمان ملل شنود کرده است. این گزارش نوشته چنین شنودهایی احتمالا هم اکنون هم ادامه دارد.
ظریف درواکنش به این مطلب گفت که هیچ تعجبی ندارد آمریکایی ها همه مکالمات را شنود کنند.
حاشیه هایی که به نظر نمی آید ازتمرکز آنها بر تلاش برای بهبود روابط دولت ایران با کشورهای مختلف جهان که منتظر لغو تحریم ها وگسترش مبادلات اقتصادی هستند، بکاهد.
بی.بی.سی درپایان افزود : رییس جمهوری ایران فردا در اجلاس توسعه پایدار سخنرانی خواهد کرد و روز دوشنبه مجمع عمومی سازمان ملل را خطاب قرار می دهد.